Carnica ultra trail nema natjecateljski karakter, što omogućuje sudionicima kompletnu slobodu uživanja u prekrasnoj prirodi kojom se trči bočni i šumski singlići, kameni i zemljani teren, visoki grebeni, velike zelene livade, predivni prijevoji sa pogledima na vrhove, tijekom koje se može gubiti vrijeme na fotkanje, snimanje, te stajanje u planinarskim domovima na pivo i ručak usred rute 🙂 Trka starta u mjestu San Candido, prolazi Karnijskom transferzalom u Karnijskim Alpama u zoni 1100  do 2500 mnv, koje su bile linija razgraničenja između Italije i Austro-Ugarske za vrijeme 1. svjetskog rata, tako da se na samoj stazi vidi mnogo rovova i inih vojnih objekata, a završava u mjestu Tarvisio. U jednom danu po nekoliko puta se uđe i izađe iz Italije u Austriju i obrnuto. Sama trka je odličan trening za ultra trail trke tipa 100 milja, za trke koje traju 24 h, te za Spartathlon, pošto se unutar cca 85 sati prođe 200 km, od čega se skoro pola vremena provede na nogama, s tri spavanja koja nisu duga i kvalitetna pošto se spava u šatorima, a start etapa je rano ujutro  u 5 ili 6 sati. Takav trening je teško posložiti, spojiti 4 tako ekstremne dužine u tako kratkom vremenu, te ih disciplinirano odraditi.

Sama trka je timska, timovi mogu biti dvočlani ili tročlani i trebaju se dobro slagati. Bez obzira što je trka “non competitivo”, već nakon prvog dana se vidi omjer snaga s ostalim ekipama i već drugi dan loviš ili bježiš timu s kojim si prethodni dan ušao vremenski blizu u cilj. Sama manifestacija je humanitarnog karaktera, za šta i odlaze sredstva uplaćena za startnine. Cjelokupan projekt počiva na entuzijazmu volontera uz pomoć malih lokalnih proizvođača koji osiguravaju hranu/piće za sudionike.

Carnica ultra trail se sastoji od 4 etape:

Prva etapa: 46 km + 2989 m = 8:08:56

Druga etapa: 41 km s + 2557 m = 8:10:05

Treća etapa: 56 km s + 3633 m = 11:36:57

Četvrta etapa: 50 km s + 2300 m  = 7:35:34

Ingrid je nastupila u paru s Marinom Mandekićem iz AK Kvarner, i ukupno su prošli 193 km s 11 460 m visine za 35 sati i 30 minuta.

 Limit za svaku etapu je 12 sati, staze nisu obilježene kao u klasičnim trail trkama, organizator je osigurao gps zapis svake etape koje natjecatelji prate putem sata ili nekog drugog gps uređaja. Prije starta svaki tim dobije gps lokator kako bi organizator mogao znati gdje se koji tim nalazi i kako napreduje, te zlu ne trebalo da se desi nesreća kako bi se tim mogao locirati. Za svaki dan organizator je osigurao road book s podacima o kilometrima, visinskoj razlici od točke do točke, te lokacije na kojima se sudionici mogu opskrbiti vodom. Po završetku svake etape sudionici spavaju u baznim kampovima koje također postavljaju vrijedni i pozitivni volonteri. Sve što se nosi mora stati u vreću od 40 l, što je minimum stvari za tako dugu utrku (odjeća za trku te odjeća za poslije trke koja mora biti slojevita i topla s obzirom da se boravi iznad 1000 mnv, vreća za spavanje, karimat, higijenske potrepštine, hrana za trku – gelovi i energetske pločice, tenisice te ostala oprema), a stvari od kampa do kampa sele volonteri. U prvom kampu nije bilo moguće tuširanje, već pranje u lokalnom potoku 1 km udaljenom od kampa, dok su u ostala dva kampa bili omogućeni tuševi. Osim toga punjenje uređaja – čeona lampa, mobitel i sat su limitirani, jer organizator ima svega nekoliko produžnih kablova pa preporuča uzimanje powerbanka. Doručak i večeru spremaju volonteri – uglavnom je to tjestenina i palenta za večeru, te dvopek, pita, čaj, kava, med i marmelade za doručak, a osim toga organizator svakom sudioniku napravi i sendvič za svaki dan trke. Osim dobre organiziranosti sa stvarima i opremom za trku sudionici moraju biti u dobroj fizičkoj formi jer ih 4 dana za redom čeka 8 + sati trčanja na velikim visinama, te također savladavanje velikih visinskih razlika.

Startnina iznosi 150 eura po članu tima, za  kvalifikaciju je potrebna jedna trka s 4 ITRA boda. Organizator po završetku trke nudi smještaj u hotelu u Tarvisiu i prijevoz busom na početnu točku trke tj. San Candido za cca 50 eura, tako da nije potrebno putovati s dva auta i ostavljati ih na start/cilj. I za kraj, piva u planinarskim domovima je cca 4-5 eura, obrok 10 – 20 eura, a organizator u ciljnom prostoru besplatno toči po završetku trke pivo, čaj i razne sokove, a najveći red je naravno ispred pipe za pivo 🙂 

P.S. Ako ćete očekivati na kraju trke poredak, pozicije, ciljne liste, minute, sate i sekunde zapisane u tablice i objavljene na web stranici trke odlazite na krivu trku 🙂 Organizator to ima za sebe, ali želi da trka ima no competitivo karakter, te da sudionici istinski uživaju u svakom metru trke bez da žure i gledaju prolaze na satovima.