Zadnji vikend rujna, na redu je još jedan trkački mega-spektakl u Berlinu. Blizu stotinu tisuća učesnika će u dva dana preplaviti njemačku metropolu, u subotu na rolama, a nedjelju u tenisicama. I ovog puta Hrvatska će imati 40-ak predstavnika, od čega će njih 30 trčati nedjeljni maraton.

Ogromna popularnost ovog maratona, u suradnji sa sve većom popularnošću trčanja na globalnom nivou, rezultirala je time da su prijave za ovogodišnji Berlin završene već u veljači!! A još prije samo godinu dana, moglo se još uvijek prijavljivati u svibnju. Stoga, svi vi koji namjeravate trčati berlinski maraton narednih godina, moraćete biti ekstremno brzi na mišu, jer postoji realna šansa da se u trku upadne samo u jednom danu, par sati nakon što službeno otvore online prijave, a za sljedeće izdanje u 2012. godini će se otvorit krajem listopada ove.

Ovogodišnja trka se očekuje s velikim nestrpljenjem i primjerenom pažnjom svih ljubitelja trčanja. Razlog tome je povratak na cestu istinskog i okrunjenog kralja trčanja Haile Gebrselassiea, jerbo se lani zaletio i objavio da će okončati karijeru nakon što je zasro New York. Sva sreća da nije od riječi, pa ćemo imati još jednu priliku da ga vidimo na Berlinskom maratonu, nadam se ne i zadnji put. Po prvi put u svojoj karijeri, Haile neće biti prvi favorit u trci, iako je još uvijek vlasnik svjetskog rekorda, postavljenog upravo u Berlinu prije 3 godine. Njegov glavni konkurent u trci će biti Patrick Makau, prošlogodišnji pobjednik Berlina, koji je par mjeseci ranije u Rotterdamu otrčao i najbolji lanjski rezultat u svijetu – 2:04:48 (a u Berlinu 2:05:08 u taktičkoj trci po kišnom vremenu). Ove godine Makau je u Londonu bio treći s rezultatom 2:05:54, što znači da u posljednja tri maratona ima izvrstan rezultatski prosjek 2:05:17, ali za maratonca još važniji podatak da ima i – konstantu! Drugim riječima, Geba je u gabuli!

Za razliku od Londona, gdje organizator nakrca elitnu trku s mnoštvom zvijezda i s desetak pejsmejkera, pa ih puste u ring da se obračunaju po sistemu „tko jači taj kvači“, u Berlinu je sve strogo planirano i kontrolirano. Naime, Adidas, ključni sponzor trke, ništa ne prepušta slučaju. Na trku se pozove samo jedna superzvijezda iz njihovog brenda (u pravilu Gebrselassie) kao izraziti favorit, pazi se da se ne pozove nekog tko mu može ugroziti pobjedu, osigura mu se 5-6 vrhunskih pejsmejkera (koji u pravilu vrijede oko 2:07) koji ga mogu vući što duže iza 30-og kilometra, tako da u jednom idealnom scenariu ostane sam u zadnjih 5-6 kilometara, i ako je ikako moguće napadne svjetski rekord. A moguće je itekako, jer je u zadnjih 12 godina u Berlinu rekord rušen čak 4 puta (Da Costa, Tergat, Gebrselassie x 2), a u Londonu nikad ni blizu, unatoč puno kvalitetnijem sastavu elite i jače nabrijanom nagradnom fondu. Upravo stoga, ova godina će biti zanimljiva jer će Berlin odstupiti od uobičajene prakse i imat će pravi fajt, s nepredvidljivim pobjednikom. Istinabog, Adidas ipak neće tu ništa riskirati, jer su oba grla iz njihove štale :).

U svakom slučaju, interesantan upgrade, uz koji ide podatak da Gebrselassie nikada još nije otrčao dobar maraton kada je imao kvalitetne protivnike (uglavnom bi odustajao u pol trke – London, New York), ali ovog puta će biti u nešto povoljnijem položaju nego što je inače, obzirom da ga neće stiskati breme prvog favorita koje ga je u pravilu lomilo. No, osim eventualne pobjede i dobrog rezultata, Gebre će u ovoj trci imati za njega i neuobičajeni motiv, a to je olimpijski maraton sljedeće godine u Londonu, što bi mu bile 5. uzastopne igre! Naime, to ne znači da ganja A-olimpijsku normu, jer ona u Etiopiji ne vrijedi ni pišljiva boba, već lovi jedno od tri mjesta u etiopskom nacionalnom timu, a to je već nešto čime bi se pohvalio svaki trkač ovoga svijeta, pogotovo ako je duboko u 39. godini života, a državljanin je zemlje koja ima očekivani životni vijek od samo 45 godina i ima 50-ak maratonaca ispod 2:10! No, nije strašno što njih 50 može ispod 2:10, nego što petorica idu ispod 2:06… Drugim riječima, Geba je u dobroj gabuli! Nije ni Makau u nešto puno povoljnijem položaju po tom pitanju, jer izboriti kenijsku repku predstavlja mission impossible, oni pak imaju trojicu ispod 2:05 (Mutai, Kipsang, Chebet), a mjesta uvijek mora biti za Martina Lela, osvjedočeno najboljeg taktičara i finišera, što su ključne vrline za maratone bez pejsmejkera, a takvi se trče na olimpijadama.

Zanimljiv filmić o Gebreovim pripremama u Etiopiji:

[youtube width=”450″ height=”259″]http://www.youtube.com/watch?v=BFLUqMH_a6c[/youtube]

No, po prvi put će u Berlinu biti zabavno i u ženskoj konkurenciji, koja je zadnjih godina bili uvijek nekako u sjeni muške. Mada je u Berlinu jednom oboren i ženski svjetski rekord (Naoko Takahashi prije točno 10 godina), u pravilu je to uvijek bila „one women show“ predstava, slično kao i kod muškaraca, što bi se moglo ove godine promijeniti. Naime, gotovo identičan slučaj kao i u muškoj konkurenciji, dešavat će se i u ženskoj – imamo aktualnu svjetsku rekorderku na stazi Paulu Radcliffe, koja nije prvi favorit trke (isto kao i Gebrselassie po prvi put u životu)! Titula prve nositeljice pripada Irini Mikitenko, domaćoj naturaliziranoj maratonki (inače porijeklom iz Kazahstana), koja već ima jednu pobjedu u Berlinu (2008), relativno frišku pobjedu u Londonu (2009) i odličan PB 2:19:19, ali i 39 godina… Mislim, nije ni Paula baš u cvjetu mladosti (u prosincu će napuniti 38), tako da će, po meni, obje imati grdih problema s nadolazećom Florance Kiplagat, svjetskom prvakinjom u krosu (2009) i u polumaratonu (2010), koja još nema maratonski rezultat, obzirom da je odustala proljetos u Bostonu, ali je vjerojatno neke stvari i naučila.

Par redaka ipak moram posvetiti Radcliffici, vjerojatno najboljoj maratonki svih vremena, koja je zaista imala impresivnu karijeru: po tri pobjede u Londonu i New Yorku, te po jedna u Chicagu i na svjetskom prvenstvu (2005), tri puta prvakinja svijeta u polumaratonu i dva puta u krosu, s vladajućim svjetskim rekordom 2:15:25, koji bi mogao i nadživjeti neke od nas. Želi se još uvijek natjecati i, isto kao i Gebrselassie, u svom Londonu peti put nastupiti na olimpijskim igrama, mada je lako moglo bit i šesti (imala je peh da je na izbornom natjecanju za OI u Barceloni 1992.g. još kao juniorka bila tek četvrta, tj. prva koja ostaje doma). Inače, jedna je od težih u svjetskoj eliti, ima uglavnom oko 54 kilograma, dok je većina ostalih debelo ispod 50, a nerijetko i ispod 40.

U trci će biti još jedna cura koja juri svoju petu olimpijsku vizu – Rumunka Lidia Simon (btw – 44kg), koja je prije par dana proslavila 38 rođendan, tako da ćemo imati obračun četiri vrsne oldtajmerice, sve starije od 37 godina – Radcliffe, Mikitenko, Simon i Grigoryeva,  protiv četvorke iz mlade garde – Kiplagat 24, Petrova 29 i Yulamanova 30 godina. I još jedna zanimljivost: sve ženske favoritkinje su pod okriljem NIKE-a (osim Yulamanove), dok su svi muški favoriti pod Adidasom (osim Kosgeia), tako da rezultat bješe 1:1, kad sudija odsvira kraj :). A kad smo već kod sponzoriranja, tvrtka Real (tipa naš Konzum) nakon dosta vremena više nije generalni pokrovitelj Berlinskog maratona, već je to od ove godine BMW, brrrrrmmmmm.

Za kraj i podatak da su na jednoj trci istovremeno nastupila oba aktualna svjetska rekordera u maratonu samo dva puta u povijesti: u New Yorku 1989.g. (Belayneh Densimo i Ingrid Kristiansen) i Londonu 2005.g. (Paul Tergat i Paula Radcliffe), i da će ovo biti treći. Svoje rekorde su postavili: Haile Gebrselassie (2:03:59) u Berlinu 2008. godine i Paula Radcliffe (2:15:25) u Londonu 2003. godine, a nama je zanimljiv podatak da je na oba nastupila i naša Veronika :).

Start maratona je u centralnom gradskom parku Tiergartenu, i na svom putu ka cilju maratonci obiđu sve berlinske znamenitosti, kao što su Reichstag, Fernsehturm (TV toranj), Rotes Rathaus (gradska vijećnica), Berliner Dom (katedrala), Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche (spomenik opomene), Siegessäule (statua pobjede, samo neznam koje :)), preko poznatih trgova Alexanderplatz i Potsdamer Platz, kroz čuvene ulice Friedrichstrasse, Karl Marx Allee, Kurfürstendamm, te na kraju, na zadnjem kilometru i kroz njihovu Ilicu – Unter den Linden (ispod lipe), koja završava podno Branderburg Tora (branderburška kapija), gdje je i oznaka 42-og kilometra, pa preostaje još samo 200-tinjak metara finiširanja ponovo kroz Tiergarten. Expo maratona se održava na bivšem aerodromu Tempelhof (zatvoren 2008), u zgradi koja je svojevremeno bila jedna od 20 najvećih na svijetu, što dovoljno govori o veličini predmaratonskog sajma, kojeg u vikendu prije trke posjeti 200 tisuća ljudi!

Sljemenaši tradicionalno svake parne godine odlaze na ovaj maraton, tako da nam je Berlin na rasporedu u rujnu 2012. godine (ako koga zanima kak je bilo lani). Svi koji žele biti dio, po meni, možda i najatraktivnijeg svjetskog maratona u gomili od preko 40,000 trkača, moraju već sad pomno pratiti tempo prijavljivanja za sljedeću godinu i brzom internetskom reakcijom krajem listopada si osigurati startni broj, ali i uštedjeti nešto eura. Naime, samo prvih 10 tisuća prijavljenih plaća startninu od 60, zatim sljedećih 15 tisuća plaća 80, a oni najneodlučniji će učešće platiti ciglih 100 eura!

Sljemenaši u Berlinu 2008

Trka će biti, putem TV-a, direktno prenošena u 150 zemalja (radi lakšeg praćenja, ovdje je popis elite u svojim outfit opravicama), a mi ćemo je moći pratiti preko Eurosporta, s početkom u 8:45… u jebemu oca, moram razračunavati 4 zagrebačka trga 🙁 … jel’ ima netko da će da snima, pobogu?